ARCHIWUM 2013


V Barbórkowy Turniej Strażaków i Ratowników - Wieliczka


Kolejny udział naszej jednostki w turnieju i kolejny "mały sukces" :) .

Zadanie strażaków to pokonanie 110 metrowej różnicy poziomów w możliwie jak najkrótszym czasie... po schodach... w pełnym ubraniu specjalnym i aparacie ODO.

W tym roku po raz kolejny z naszej jednostki w turnieju brały udział dwie drużyny, męska i żeńska. Panowie pokonali dystans z czasem 6 minut i 12 sekund, co dało im miejsce w pierwszej dziesiątce w klasyfikacji OSP.

Niestety... jedna nasza zawodniczka, zaprzyjaźniona z naszą jednostką druhna Justyna z OSP Pałecznica w drodze na zawody uległa wypadkowi samochodowemu i ze względu na, na szczęście powierzchowne, obrażenia nie mogła wziąć udziału w zawodach. Panie postanowiły, że mimo przeciwności losu wystartują "w duecie" poza konkursem, dla własnej satysfakcji. Wysiłek ten został doceniony przez sędziego głównego, co mile nas zaskoczyło i za co bardzo dziękujemy.

Gratulacje ślemy do PSP Chrzanów, nasi dzielni zawodowcy zajęli III miejsce w klasyfikacji PSP oraz klasyfikacji ogólnej.

Zapraszamy!!!


Sylwesrtowe menu

Kolacja I

Pieczeń wieprzowa, zaemniaki opiekane, surówki

Kolacja II

Żurek z klopsikami

Kolacja III

Strogonow

Zimna płyta

Wędlina, sałatki, galaretka, śledzie, przekąski, ciasto, owoce, kawa, heraba, zimne napoje, 0,5l wódki na parę, szampan do toastu

Przewidziany bufet

IX POWIATOWE ZAWODY SPORTOWO-POŻARNICZE


Sobota... 26 październik... godzina 7:45... Kolejne jednostki Ochotniczych Staży Pożarnych z powiatu chrzanowskiego pojawiały się na kompleksie sportowym przy Zespole Szkół nr 1 w Chrzanowie... Zjawili się również kibice. Trzydzieści osiem zespołów a puchar tylko jeden. Jeszcze tylko odprawa i DO BOJU!

Zadaniem Kazdej drużyny było pokonanie sztafety 7x 50 m z przeszkodami (min. skok przez płotek, slalom, rónoważnia), oraz zadanie bojowe ("zwyczajne lanie wody"). Liczyła się każda sekunda.

Wykonanie zadań oceniała komisja sędziowska, składająca się z oficerów i aspirantów Komendy Powiatowej PSP w Chrzanowie. Po przeliczeniu uzyskanego czasu na punkty wyłoniono zwycięzców.

Drużyny rywalizowały ze sobą w kilku kategoriach: męskie drużyny OSP, kobiece drużyny OSP, młodzieżowe drużyny OSP chłopców i dziewcząt w wieku 12-15 i 16-18 lat.

Po wykonaniu pierwszej konkurencji drużyna z naszej jednostki zajmowała drugie miejsce, niestety złośliwość rzeczy martwych sprawiła, że w zadaniu bojowym straciła dużo cennego czasu i w rezultacie nasi Oochotnicy zajęli 12 miejsce.

VII Powiatowy Dzień Strażaka


Dnia 15 czerwca odbył się VII Powiatowy Dizeń Strażaka, tym razem w... Alwerni. Tradycyjna wystawa wozów bojowych z całego powiatu, parada "Riders of Flames"- Motocyklowego klubu Strażaków i oczywiście strażacka grochówka - to tylko część atrakcji VII Powiatowego Dnia Strażaka. Strażacy świetowali na stadionie miejskim. Święto było również okazją do wręczenia wyróżnień oraz awansów na wyższe stopnie służbowe. Kilkanaście osób wyróżniono też specjalnymi odznaczeniami i medalami, a wśród nich znależli się również cywile. Z naszej jednostki wyróżnienia otrzymali: Krzysztof Pierzchała -Złoty Medal Za Zasługi dla Pożarnictwa, Janusz Celej- Srebrny medal Za Zasługi dla Pożarnictwa, Kamil Celej- Brązowy Medal Za Zasługi dla Pożarnictwa.

Strażak roku 2013


Rozpoczął się drugi etap plebiscytu na Najpopularniejszego Strażaka i Najpopularniejszą jednostkę OSP Województwa Małopolskiego 2013 r. Głosujmy na naszą jednostkę i jej przedstawiciela Krzysztofa Pierzchała.

Głosy można oddawać poprzez wysyłanie smsów:

pod numer 72355 o treści STRAZAK.84 oddając głos na Krzystofa Pierzchała

pod numer 72355 o treści STRAZAKOSP.1 oddając głos na OSP Brodła.

Obchody Dnia Strażaka 2013


Dnia 4 maja druhowie i druhny naszej jednoski obchodzili swoje święto- DZIEŃ STRAŻAKA. 5 maja udali się do Kościoła Parafialnego w Porębie Żegoty na uroczystą mszę świętą w swojej intencji i intencji zmarłych strażaków. Przed mszą złożyli kwiaty oraz znicze prz pomniku swojego patrona- ŚW. FLORIANA.

>>> Zdjęcia

Dzień Strażaka


Triduum Paschalne


Tradycyjnie jak co roku druhny i druhowie z naszej jednostki podczas tegorocznych Świąt Wielkanocnych pełnili warte przy Grobie Pańskim, w Kościele Parafialnym p.w. Świętego Marcina i Świętej Małgorzaty w Porebie Żegoty. Brali również udział w uroczystej Rezurekcji.


Gminne Eliminacje Turnieju wiedzy pożarniczej


"Młodzież zapobiega pożarom" - pod takim tytułem dnia 4 marca 2013 r. w Urzędzie Gminnym w Alwerni odbyły się eliminacje gminne do Turnieju Wiedzy Pożarniczej. Z pytaniami, na które nie wszyscy dorośli znają odpowiedz, zmagali się uczniowe szkół podstawowych i gimnazjów z terenu całej gminy Alwernia.

Turniej ten odbywa się od ponad 20 lat. a pytania obejmują wiedzę z zakresu pożarnictwa, ochrony ludności oraz ratownictwa.

Do eliminacji powiatowych zakwalifikowali się:

 • W kategorii Szkoły Podstawowe:
 • I miejsce: Bulanda Weronika z Zespołu szkół nr 2 w Brodłach
 • II mejsce: Spytkowski Jakub ze Szkoły Podstawowej w Grojcu
 • W kategorii Gimnazjum:
 • I miejsce: Piwowarczyk Agnieszka z Zespołu Szkół nr 3 w Kawaczale
 • II miejsce: Szarek Lidia z Zespołu szkół nr 2 w Brodłach
 • Gratulujemy wszystkim uczestnikom i trzymamu kciuki za reprezentantów naszej gminy podczas eliminacji powiatowych.

  STOP WYPALANIU TRAW


  Wypalanie traw jest niebezpieczne, nieopłacalne, szkodliwe i karalne!

  Z nadejściem wiosny z pól i łąk zniknął śnieg, odsłaniając wyschnięte trawy, które w wielu miejscach są celowo podpalane. Są ludzie, którzy uważają, że jest to najprostszy sposób na pozbycie się wyschniętych traw oraz chwastów. Nic bardziej mylnego!

  Po przejściu pożarów ziemia na „wypaleniskach” staje się jałowa. Płomienie zabijają np. dżdżownice i hamują naturalne zjawisko gnicia pozostałości roślinnych, dzięki któremu tworzy się urodzajna warstwa gleby. Nie koniec na tym, ogień zabija także owady np. pszczoły i dziko żyjące zwierzęta takie jak jeże, zające, lisy czy kuropatwy oraz niszczy ich siedliska. Palące się trawy, czy chwasty, mogą wytwarzać toksyczne substancje, które zatruwają zarówno glebę, wody gruntowej jak również niszczą atmosferę. Towarzysząca pożarom emisja pyłów i gazów jest niebezpieczna także z innego względu, zagraża bowiem np. kierowcom poruszającym się po drogach w pobliżu pożarów.Nierzadko ogień przenosi się na pobliskie lasy czy zabudowania, pozbawiając ludzi dobytku, a czasami odbierając zdrowie czy życie. Każdego roku do szpitali trafia wiele osób poparzonych właśnie w takich okolicznościach, a bywa, że są też ofiary śmiertelne. Często zresztą to właśnie podpalacze cierpią w wyniku swoich działań, bo ogień potrafi bardzo szybko wymknąć się spod kontroli. Wiele jednostek straży pożarnej ponosi olbrzymie koszty gaszenia płonących traw i często nie może nadążyć z wyjazdami do kolejnych takich zdarzeń. Bywa, że strażacy zajęci płonącymi trawami nie mogą szybko dojechać do innych pożarów.

  Ustawa o ochronie przyrody i o lasach zabrania wypalania traw na łąkach, pozostałości roślinnych na nieużytkach, skarpach kolejowych i rowach przydrożnych. Jeśli ktoś zostanie złapany na gorącym uczynku to podlega karze aresztu lub grozi mu grzywna do 5 tys. zł, a w przypadku zagrożenia większego, czyli spowodowania pożaru stanowiącego zagrożenie dla życia, zdrowia czy mienia, jest przewidziana kara pozbawienia wolności od roku do 10 lat.

  IV Barbórkowy Turniej Strażakow Ratowników w Wieliczce


  8 grudnia 2012 r.odbył sie juz IV Barbórkowy Turniej Strażakow Ratowników w Wieliczce. Oczywiście na owym turnieju nie mogło zabraknąc udziału naszych dróhów i druhen w skłądzie:

  • Przemek Ryba
  • Kamil Siewiorek
  • Krzysztof Kowalik
  • Paulina Noworyta
  • Miola Siewiorek
  • Agnieszka Kowalik.
   • Każda z drużyn musiała pokonać 110 metrową różnicę poziomów w jak najkrótszym czasie. W turnieju udział wzięło ponad 60 drużyn z całego kraju w tym drużyny z OSP Grojec oraz PSP Chrzanów.

    Nasze drużyny dystans 650 stopni pokonały w czasie:

    • drużyna męska: 6 minut 6 sekund (w ubiegłym roku 7 minut i 4 sekundy),
    • drużyna damska: 9 minut i 9 sekund (w ubiegłym roku 8 minut i 50 sekund).

    W tym roku podobnie jak i w ubiegłym nasze druchny okazały się nie do pokonania i zajęły pierwsze miejsce!! Panowie w kategotii OSP zajęli miejsce 5.